top of page
  • aga863

Seks a zdrowie

Zaktualizowano: 4 lip 2022

Zaspokojenie potrzeby seksualnej jest bardzo ważne dla utrzymania optymalnej kondycji psychicznej i fizycznej. Badania dowodzą, iż udane życie seksualne wpływa pozytywnie na długość i jakość życia, chroni przed zawałem, udarem, zmniejsza ryzyko depresji i powstawania nowotworów, chroni przed migreną a także wpływa na układ immunologiczny i zapewnia efekt przeciwbólowy.


Jak seks wpływa na zdrowie psychiczne?


Korzyści płynące z utrzymania zdrowia seksualnego wynikają także bezpośrednio z funkcji jakie pełni aktywność seksualna, w tym: pozyskiwanie przyjemności, dobieranie się w pary i pielęgnowanie związku, potwierdzanie kobiecości i męskości, podtrzymywanie samooceny, zdobywanie władzy i dominacji, wyrażanie wrogości, zmniejszanie lęku i napięć, podejmowanie ryzyka i osiąganie korzyści materialnych.

Zdrowe zachowania seksualne wpływają na poczucie satysfakcji z życia i pozwalają na rozładowanie wewnętrznych napięć oraz obniżenie poziomu stresu. Odgrywają także istotne znaczenie na gruncie funkcjonowania społecznego, przeciwdziałając wewnętrznemu zamknięciu, usuwając osamotnienie i kompensując braki.


 

Co gdy pojawia się choroba?


Niemniej jednak, zdarza się tak, iż pojawiająca się choroba lub występujące deficyty zdrowia nie pozwalają jednostce w pełni realizować się seksualnie lub znacznie to utrudniają, wywołując stan seksualnej frustracji. Wiele dolegliwości i chorób ma negatywny wpływ na jakość życia seksualnego i mogą one znacznie ograniczać aktywność seksualną, na skutek wystąpienia różnego typu dysfunkcji na poziomie zaburzeń pożądania seksualnego, orgazmu lub zaburzeń bólowych. Mogą to być choroby o podłożu biologicznym: choroby sercowo-naczyniowe, uroginekologiczne, nowotwory, cukrzyca, otyłość a także zaburzenia psychiczne i uzależnienia.


 

Życie seksualne w depresji


W przypadku depresji, najczęstszą dysfunkcją seksualną jest brak pożądania seksualnego, który występuje u 50% pacjentów. Wśród kobiet z depresją: 50% wykazuje zmniejszony popęd seksualny, 50% - zmniejszony poziom podniecenia, 40% - problem z osiągnięciem odpowiedniego stopnia lubrykacji i 15% - trudności z osiągnięciem orgazmu. Inne częste dolegliwości w tej grupie to odczuwanie bolesności w trakcie stosunku i pochwica.


Z kolei wśród mężczyzn chorujących na depresję najczęściej zgłaszane problemy sfery seksualnej dotyczą zaburzeń erekcji (35%), przedwczesnego wytrysku (37%) lub opóźnionego wytrysku (47%). Obniżenie jakości życia seksualnego w przebiegu choroby depresyjnej pojawia się na skutek zmiany funkcji poznawczych, utraty energii, anhedonii, obniżenia samooceny i działania silnego stresu. Wszystko to powoduje obniżenie zainteresowań aktywnością seksualną, brak siły i motywacji do ich podejmowania, niemożność uzyskania przyjemności seksualnej, poczucie seksualnej dysfunkcjonalności i nieatrakcyjności oraz ogólnej społecznej izolacji pozbawiającej osoby depresyjne możliwości nawiązania kontaktów seksualnych.

W przypadku epizodu maniakalnego lub okresu manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej najczęściej zgłaszaną dysfunkcją seksualną jest wzmożony popęd płciowy.


 

Każde stałe lub okresowe pogorszenie zdrowia, choroba, zaburzenie czy niepełnosprawność nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia i funkcji seksualnych i wymagają leczenia.


Jeśli jakość Twojego życia seksualnego nie jest zadowalająca, borykasz się z trudnościami w tym obszarze, skorzystaj ze specjalistycznej pomocy seksuologicznej.

 

Tekst stanowi fragment mojej pracy naukowej: Agnieszka Wielochowska (2010) SAMOSKUTECZNOŚĆ I WSPARCIE SPOŁECZNE A POCZUCIE ALIENACJI U OSÓB UZALEŻNIONYCH OD AKTYWNOŚCI SEKSUALNEJ.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page