top of page
  • aga863

Problemy ze wzwodem – czy mam zaburzenia erekcji?

Problemy z erekcją są przedmiotem zmartwień wielu mężczyzn, a ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Nieodpowiedni styl życia, obciążenie chorobami, problemy emocjonalne czy nawet brak odpowiedniej edukacji seksualnej mogą stanowić istotne czynniki ryzyka. Nierzadko jest również tak, że mężczyźni zgłaszający się po pomoc do seksuologa z powodu problemów z erekcją, prezentują błędne przekonania i nierealne oczekiwaniami wobec własnej sprawności seksualnej.

 

Najczęstsze mity dotyczące męskiej erekcji:

  • Prawdziwy mężczyzna nigdy nie ma problemu z uzyskaniem wzwodu

  • Mężczyzna może mieć erekcję kiedy tylko zechce

  • Niesłabnąca erekcja podczas seksu powinna trwać nawet kilka godzin

  • Mężczyzna może uzyskać kolejną erekcję, tuż po wytrysku.

 

Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Naturalny cykl reakcji seksualnych nie wygląda jak na planie filmów pornograficznych. Z kolei epizodyczne trudności w uzyskaniu lub utrzymani erekcji, związane z przejściowymi stresorami, brakiem snu czy odpowiednich warunków i stymulacji podczas współżycia, nie świadczą jeszcze o występowaniu zaburzeń erekcji.


Czym jest erekcja i jak powstaje?

Erekcja jest naturalnym procesem fizjologicznym, który sprawia, że na skutek krwi napływającej do ciał jamistych penisa, ulega on powiększeniu i sztywnieje, umożliwiając odbycie stosunku seksualnego.

Proces uzyskiwania erekcji może być wywołany na trzy różne sposoby:

  • erekcje nocne –pojawiają się spontanicznie podczas snu i nie są związane z podnieceniem. Pojawiają się niezależnie od woli, a ich występowanie świadczy o prawidłowej fizjologii penisa.

Jeśli nie obserwujesz u siebie nocnych i porannych erekcji lub są one wyraźnie osłabione, może to sugerować, iż przyczyna zaburzeń jest powiązana ze stanem twojego zdrowia i/lub zażywanymi lekami.

  • erekcje odruchowe, uzyskiwane na skutek mechanicznej stymulacji penisa, a więc poprzez różnego rodzaju dotyk. Odpowiednio długie i systematyczne stymulowanie penisa powoduje „wysłanie informacji” do ośrodka znajdującego w rdzeniu kręgowym, odpowiedzialnego za uruchomienie mechanizmu erekcji.

Erekcja wywołana w ten sposób może okazać się krótkotrwała i szybko zanikać, gdy tylko bodźce dotykowe ustaną. Co to znaczy? Jeśli podczas sytuacji intymnej pojawia się nagły dystraktor (np. nieprzyjemne wspomnienie, koniczność założenia prezerwatywy, zmiana pozycji itp.), a twoja erekcja nagle zaczyna słabnąć lub zanika całkowicie, może to oznaczać, że poziom twojego podniecenia był dość niski, a wzwód penisa wywołany był głównie w sposób „mechaniczny”.

  • erekcje psychogenne, stanowią trzecią drogę uzyskiwania erekcji. Są to złożone procesy zachodzące w mózgu, związane z odczuwaniem silnego podniecenia. Ten rodzaj erekcji może zostać wywołany fantazją seksualną, snem erotycznym, bodźcami wzrokowymi, słuchowymi, zapachem, smakiem czy nawet głosem płynącym od naszego obiektu pożądania.

Ten rodzaj erekcji wiąże się z silnym podnieceniem i jest istotnym elementem zarówno uzyskania, jak i utrzymania wzwodu podczas całej aktywności seksualnej.


Jakie są przyczyny braku erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże organiczne związane z ogólną kondycją, stanem zdrowia fizycznego, chorobami, zażywanymi lekami czy przebytymi operacjami. Mogą mieć również podłoże psychogenne, związane z emocjami i różnego rodzaju stresorami, a także z głębszą problematyką osobowościową, jak również podłoże relacyjne, związane z konkretną osobą partnerki/partnera i problemami występującymi w parze.


Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnia się choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, zaburzenia hormonalne, czynniki anatomiczne (np. stulejka), infekcje moczowo-płciowe, depresję i zaburzenia lękowe, uzależnienia, silny i przewlekły stres, problemy w związku.


 

Nierzadko, zaburzenia erekcji mają złożoną przyczynę, w której odnajdziemy kilka współistniejących czynników. Samodzielne rozpoznanie przyczyny bywa trudne, dlatego w tym celu niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przez specjalistę, który po postawieniu diagnozy, wdroży odpowiednie strategie skutecznego leczenia.

 


Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Strategia odpowiedniego leczenia zaburzeń erekcji musi wynikać z prawidłowo postawionej diagnozy. Współczesna seksuologia dysponuje wieloma skutecznymi narzędziami. Samodzielne próby „wyleczenia się” rzadko okazują się skuteczne, mogą również okazać się niebezpieczne jeśli sięga się po substancje i farmaceutyki nieznanego pochodzenia.


Jeśli martwi Cię Twoja sprawność seksualna lub obserwujesz u siebie problemy z erekcją, skorzystaj z profesjonalnej pomocy podczas konsultacji seksuologicznej. Wizytę możesz odbyć osobiście lub podczas konsultacji online.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page